Första veckan efter lovet har vi i drama arbetat med följande:

Åk1

Vi har övat vår improvisationsförmåga genom att ge osynliga gåvor till varandra, den som tog emot gåvan fick bestämma vad gåvan var för något. Många glada skratt och en hel del tokigheter blev det som presenter.

Vi har även arbetat fram små sketcher utifrån karaktärerna den stressade mamman, jultomten, den arga grannen, hunden Fido, den förvirrade mormorn och det busiga barnet.

Vi har övat på kreativitet, samarbete och gestaltning.

Åk 2

Vi har startat terminen med att arbeta fram små sketcher om julen som slutade i katastrof. De mest tokiga, roliga och händelsefulla julafton som du kan tänka dig har gestaltats av våra fantastiskt duktiga små improvisatörer.

Vi har övat på: Berättelsen struktur, samarbete, kreativitet, uppmärksamhet och minne.

Åk 3

Första veckan har åk 3 inte haft drama då lektionerna ligger måndag och tisdag och skolan började på onsdag.